Łucznicy w okresie średniowiecza nie nosili jednakowego i odgórnie narzuconego wyposażenia. Poza przeszywanicą i ewentualnym ubiorem na zbroję mogącym zawierać element heraldyczny (bliżej połowy XV w.) strój nie różnił się od zestawu cywila. Podstawowy zestaw składał się z: braies, nogawic, koszuli, tuniki (później - dubletu), nakrycia głowy i obuwia. Jakość ubioru zależała od majętności samego łucznika, lub zamożności jego suwerena.
UBRANIA OCHRONNE
Dla większości łuczników podstawowym pancerzem była PRZESZYWANICA, czyli gruba, warstwowa kurta sięgająca początkowo do kolan, z czasem jednak ulegająca stopniowemu skracaniu przechodząc w formę arming dubletu. Jako uzupełnienie stosowano koszulki kolcze, a pod koniec XV w. grube pikowane bezrękawniki zwane jack.
Z osłon twardych (pod koniec XV w.) do użytku weszły brytantyny, czyli kamizele z nitowanymi od spodu płytkami.
Poza ikonografią, która poddana jest pewnym manierom, brak jest dowodów na stosowanie innych form opancerzenia, zwłaszcza osłon nóg. Tłumaczy to zapewne fakt unikania wykorzystywania tych formacji do starcia bezpośredniego. W związku z tym nie było potrzeby stosowania takiego zbędnego wyposażenia, które poza zwiększeniem kosztów wyekwipowania również znacznie ograniczałoby mobilność łucznika.
HEŁM
Na przełomie XIV i XV w. w powszechnym użyciu były otwarte BASINETY, zazwyczaj z kołnierzem kolczym oraz ŁEBKI w typie „hełmów sekretnych”, czyli stosunkowo proste i płytkie hełmy zapinane pod szyją (zwane przez nas pieszczotliwie „orzeszkami” 😉). W drugiej połowie XV w. popularność zdobyły SALADY, które wywodziły się od łebek i kapalinów.
BROŃ
Na polu bitwy, poza łukiem, łucznik miał do dyspozycji KRÓTKĄ BROŃ BOCZNĄ w postaci kordu/tasaka, długiego noża, puginału, siekiery lub innej taniej w produkcji broni. Czasem mógł posiadać puklerz. W kronikach mówiących o wielkich bitwach wojny stuletniej można odnaleźć informacje o użyciu w długich młotów (maul), za pomocą których kruszono francuskie pancerze.
Za: Clive Bartlett, "English Longbowman 1330–1515", Osprey Oprac. i tłum.: Marta Tomaszkiewicz Red.: Piotr Zacharski Ikon. BL Arundel 67 Les Chroniques d'Angleterre, 1420-1430.
Opmerkingen