top of page
Marta Tomaszkiewicz

Typy osobowości w średniowieczu

Zaktualizowano: 18 sie 2020


Hipokrates i Galen to antyczni medycy, którzy sformułowali zasady funkcjonowania ludzkiego ciała i TEMPERAMENTU. Aż do renesansu nikt nie odważył się podważyć ich dokonań w medycynie. Obydwaj też, niezależnie od siebie, opisali cztery typy osobowości (właściwie temperamentu), które były związane z cieczami w organizmie i dominującymi ORGANAMI. Przewaga któregoś z „humorów” wpływała na charakter.


Typ pierwszy to SANGWINIK - osoba ekstrawertyczna, otwarta na ludzi, beztroska, zrównoważona psychicznie, ale też dominująca i lubiąca być w centrum uwagi. Żyje chwilą i niekiedy zachowuje się jak duże dziecko. Według średniowiecznej wiedzy dominującym „humorem” sangwinika jest krew (łac. sanguis), a organem – serce.


Kolejny typ to MELANCHOLIK. To osoba pełna skrajnych emocji o pesymistycznym usposobieniu. Ma problemy z podejmowaniem decyzji, jest wrażliwa na krytykę i cechuje się brakiem wiary w swoje siły. Lubi marzyć i popadać w zadumę. Według Hipokratesa organem dominującym w jego organizmie jest śledziona, a „humorem” tzw. czarna żółć (gr. mélanos – czarny + chole – żółć), czyli według dzisiejszej wiedzy – odtleniona krew żylna. Zapewne stąd pochodzi sformułowanie „czarne myśli”.


Trzeci typ temperamentu to FLEGMATYK. Cechuje się spokojnym i zrównoważonym usposobieniem, jest opanowany i zamknięty w sobie. Jego podejście do świata jest jednak optymistyczne. Lubi słuchać innych, jest spostrzegawczy, wyrozumiały i trudno wyprowadzić go z równowagi. Według Hipokratesa dominującym organem flegmatyka jest mózg, a dominującym „humorem” - flegma, czyli śluz (gr. phlegma).


I ostatni typ – CHOLERYK. Urodzony przywódca! Ma silną wolę i jest zdeterminowany, by osiągnąć postawione cele. Nie obchodzą go relacje z ludźmi. Jest za to pewny siebie, cyniczny i ambitny, nie przyznaje się do błędów, nie przeprasza i lubi zmiany. Wszystko zapewne przez to, że dominującą cieczą w jego organizmie jest żółć (gr. chole), a organem – wątroba.



Icon. Średniowieczny fresk Anagni we Włoszech, przedstawiający wyimaginowane spotkanie ojców patologii humoralnej (czyli poglądu o wpływie cieczy, czyli "humorów" na organizm) – Hipokratesa i Galena.

88 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page