top of page
materiał archiwalny

Obdzierał ze skóry, wydłubywał oczy jeńcom. Oto najstraszliwszy kapitan routiersów PERRINET GRESSART

Zaktualizowano: 8 sie 2020


Jak zostając routiersem i krocząc ścieżką niecnoty można dorobić się tytułów i znacznego majątku?


Kapitana routiersów


PERRINET GRESSART (lub Gressard) - władca Charite sur Loire i włości de La Motte-Josserand, de Prie-Sur-L’Ixeure, de Champelin, de Giri, de Ranci, i de Passi. Urodził się około 1380 roku jako syn rzeźnika. W młodości szkolił się na murarza, ale dość szybko zdecydował się na zmianę profesji na NAJEMNIKA.

Na początku, wraz ze swoim przyjacielem szlachcicem Françoisem de Survienne, dowodził małą grupką routiersów. W 1419 roku zakupił od Jeanney de Bazoche, fortecę de la Motte Josserand za 800 złotych ecu. W pobliżu, w mieście Villers, od razu postawił kuźnię i ściągnął znanego płatnerza niemieckiego Hansa de Berne, aby ten wytwarzał dla niego broń.

Hervé de Lugny, opat z Saint-Germain d’Auxerre nominował Perrineta Gressarta PROTEKTOREM OPACTWA.


Kontrakt z księciem Burgundii Filipem III Dobrym i „obowiązki” z nim związane sprawiły, że jego osiągnięcia stawały się coraz bardziej zauważalne. Podczas oblężenia Cravant, w regionie Yonne, wziął w niewolę pana De Ventadour oraz prawdopodobnie też Jamesa Stuarta. Zakładnikom WYŁUPIŁ PO OKU. Czyn ten stał się znakiem rozpoznawczym syna rzeźnika.


Gressart kuł żelazo, póki gorące i na rozkaz księcia Burgundii oraz króla Anglii Henryka V podstępem zdobył, w noc wigilijną, ufortyfikowane miasto Charite sur Loire. On i jego towarzysze: Bonne Guerre, Coeur de Ble, Tomasin Duquesne i Petit Profit (Niewielki Zysk 😁) wspięli się w nocy na mury miasta i w ten sposób przedostali się do środka. Następnego dnia Perrinet Gressart ogłosił się PANEM MIASTA. Za swoje zasługi otrzymał tytuł wielkiego stolnika i wielkiego giermka księcia Burgundii.


Perrinet wojował przeciwko Karolowi, delfinowi Francji, na granicach regionu Berry. Zdobył miasta Baulieau, Léré po lewej stronie Loary oraz oblegał Sancerre żądając okupu. Próbował zdobyć Bourges, ale brakowało mu żołnierzy, więc z rozpędu odbił z rąk francuzów Saint Pierre Le Moutier.


Otrzymał tytuł KAPITANA GENERALNEGO Charite sur Loire od księcia Filipa i króla Anglii. Od tego momentu był w służbie u jednego lub drugiego, w zależności od tego, co było dla niego bardziej opłacalne.


W 1425 roku, w wyniku rozejm pomiędzy Karolem VII i księciem Burgundii, Charite sur Loire miało przejść pod władanie korony Francji. Następca tronu Francji wysłał do Charite swojego doradcę, Georgesa de la Tremoille, jako ambasadora. Jednak Perrinet zagrał vabank i wziął w niewolę ambasadora. Zwrócił mu wolność dopiero po opłaceniu okupu w wysokości 14000 złotych ecu. Słowa Gressarta dotyczące nietykalności posłańca brzmiały: „Nie obchodzi mnie ten kawałek szmaty, za którą ten tchórz się ukrywa”.


W 1426 wziął ślub z Huguette de Corvol, wdową po Jean de Ulmes, aby podnieść swoją pozycję wśród arystokracji z Nivernais.


Podczas pokoju najemnicy i żołnierze angielscy, którzy stacjonowali w Burgundii, często dopuszczali się kradzieży w celach zaopatrzeniowych, gdyż twierdzili, iż książę Burgundii powinien ich utrzymywać. Perrinet wykorzystał tą sytuację, aby rabować okoliczne nieufortyfikowane miasta i wsie, pomimo podpisanego rozejmu pomiędzy Francją a Burgundią. Twierdził, że będąc ANGIELSKIM NAJEMNIKIEM nie obchodzą go ustalenia książąt francuskich.


Należąc do grupy routiersów zwanych „ecorcheurs” Gressart siał terror w regionie Berry, poprzez OBDZIERANIE ZE SKÓRY swoich ofiar oraz wyłupywanie im oczu, co jak wiemy było jego znakiem firmowym ©.


W 1428 roku znowu rozpoczęły się działania wojenne, tym razem pomiędzy stronnictwem Armaniaków a Burgundią. Wojska Armaniaków oblegały Decize i kierowały się w stronę Nevers, lecz nasz Kapitan pokrzyżował ich plany.

W 1429 Joanna D’Arc na czele wojsk francuskich odbiła Saint Pierre le Moutier bronione przez adiutanta Perrineta i region dokoła Bourges. Widząc klęskę swojego adiutanta. Gressart rozbudował umocnienia miasta Charite sur Loire. W grudniu Joanna D’Arc rozpoczęła oblężenie.

Garnizon stacjonujący w Charite sur Loire chciał się poddać biorąc pod uwagę reputację Joanny D’Arc oraz posiadane przez nią Boskie wsparcie. Perrinet jednak wyraził zdecydowany sprzeciw mówiąc: „CZARY DZIEWICY TO WASZE TCHÓRZOSTWO”. Aby dodatkowo zmotywować swoich ludzi do walki oraz zasugerować im, co może się z nimi stać, gdy zdecydują się na kapitulację, kazał rozwiesić na murach jeszcze żywych, ale potwornie okaleczonych jeńców.

Siły Joanny D’Arc nie miały już amunicji po oblężeniu Saint-Pierre-le-Moutier. (Jest to opisane w liście do Roimois, gdzie prosi ona o zaopatrzenie.) Joanna ostatecznie musiała zrezygnować z oblężenia Charite sur Loire po tym, jak Perrinet wykonał błyskawiczny wypad zmuszając tym Karola D’Albreta do pozostawienia części swojej artylerii, w tym sławnej bombardy „La Bergere”.


Po tym zwycięstwie Gressart zdobył jeszcze Saint Pierre le Moutier, Saincaise oraz zamek Chinon. Joanna D’Arc po tej drastycznej porażce utraciła poparcie magnatów francuskich, co później doprowadziło do jej aresztowania i egzekucji.


W kwietniu 1433 roku Nicolas Rolin, kanclerz Burgundii nadał Perrinetowi tytuł KAPITANA GENERALNEGO regionu Nivernais.


Wojenne łupy Perrineta Gressarta:

- Oddał zamek Chinon, za cenę 1000 ecu za każdy rok zwieszenia broni w Nivernais (1000 ecu na aktualne pieniądze to około 370 000 Euro więc około 1 500 000 złotych) i za utrzymanie swoich garnizonów w La Charité, Passy, Cosnes, Varzy, Rosemont, Chevenon i Meauce. - W 1435 dostał od księcia z Burgundii 2800 liwr (około 900 ecu) i 4000 złotych franków za wstrzymanie się od wojny z konetablem de Richemont. - Dostał pensję w wysokości 100 liwr rocznie za sprawowanie funkcji kapitana Charite sur Loire. - Po rozejmie d’Arras w 1436 opuścił miasta obsadzone przez jego garnizony za 1500 liwr oraz żołd w wysokości 333 liwr, 6 sols, 3 deniers na miesiąc. - 3 miasta w Burgundii zaproponowały Perrinetowi 8000 złotych salut za opuszczenie ich murów. - Wreszcie, za kwotę 7800 liwr opuścił Charite sur Loire

Bogaty i potężny Perrinet Gressart wycofał się do Motte Josserand, gdzie w 1438 roku umarł w dostatku.


Straszył: Rafał Wyszewski

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page