Te dwie przepiękne mapy pokazują, jak postrzegano świat przed wyprawami Kolumba i odkryciami Kopernika. Oba dzieła pochodzą z końca XIII w., a więc około wieku przed epoką, którą rekonstruujemy.
1. Wielka Brytania narysowana przez benedyktyńskiego artystę Matthew Paris. Na mapie znajduje się ponad 250 nazw geograficznych, m.in. Mur Hadriana.
2. Druga mapa przedstawia... świat. Dzieło w schemacie kołowym „Hereford Mappa Mundi”, które powstało w Katedrze Hereford w Anglii, zawiera ok. 1100 nazw geograficznych, szkiców postaci i inskrypcji odnoszących się do chrześcijańskich tekstów oraz mitów. Mapa jest też formą przypowieści lub przewodnika, który ma służyć edukacji. Znajdziemy więc tu m.in. Wieżę Babel, Arkę Noego, Złote Runo, Labirynt Minotaura, a także różnego rodzaju bestie, sfinksa z głową kobiety czy postać z głową psa na „końcu świata”. W centralnym miejscu mapy znajduje się Jerozolima, wschód został umieszczony na górze, gdzie przedstawiono Ogród Edenu. Europa (z lewej strony) jest wielkości Afryki (z prawej), pośrodku, między kontynentami, znajduje się Morze Śródziemne.
Kommentarer