Gdy król Kazimierz Wielki umacniał granice Polski, a Anglicy wygrywali z Francuzami bitwę pod Crecy - do Europy ze wschodu zbliżał się potężny wróg...
Yersinia pestis - DŻUMA, Czarna Śmierć, MORS NIGRA. Jedyny zabójca, który sprawił, że na kilka lat zawieszono nawet francusko-angielską wojnę stuletnią.
Dżuma była największą pandemią w średniowiecznej Europie. Choroba wywołana została przez bakterię Yersinia pestis, przenoszoną przez pchły. Powód? Migracje ludności (z Chin przez Jedwabny Szlak), pielgrzymki, zaszczurzenie miast i higiena, która pozostawiała wiele do życzenia. Szczyt pandemii, która przetrzebiła ludność Europy o ok. 35-70%, przypadał na lata 1347 - 1351.
"Choroba zaczynała się od tego, że w pachwinach i pod pachą pojawiały się nabrzmienia, przyjmujące kształt jabłka albo jajka i zwane przez lud szyszkami. Wkrótce te śmiertelne opuchliny pojawiały się i na innych częściach ciała; od tej chwili zmieniał się charakter choroby: na rękach, biodrach i indziej występowały czarne albo sine plamy" - Giovanni Boccaccio, będący świadkiem zarazy.
Ludzie nie wiedzieli, jak radzić sobie z chorobą. Próbowali intuicyjnych metod, np. leków z rtęci, upuszczania krwi czy przekłuwania wrzodów. Jak można się domyślać, kuracje nie pomagały, a prowadziły jedynie do sepsy i w efekcie do zgonu.
Nic więc dziwnego, że Europejczycy zaczęli zwracać się o pomoc do Boga. Przez kontynent pielgrzymowały bractwa biczowników, którzy wierzyli, że mór jest karą za grzechy. Podejrzewali też Żydów, którzy stali się kozłami ofiarnymi. Inne powody? "Złe powietrze" czy koniunkcja planet.
Dżuma wywarła ogromny wpływ na społeczeństwo Europy. W sztuce dominował motyw tańca śmierci - dance macabre. Kontynent potrzebował wieków, by odrobić straty wśród ludności. Ekonomia tyle czasu już nie potrzebowała - okres, który odtwarza Grupa Rekonstrukcji Historycznej ROUTIERS (1380-1415) to czas odbicia się społeczeństwa od dna i szybkiego bogacenia.

Comments