Mniszek pospolity, zwany lekarskim - Taraxacum officinale. W medycynie opisywany już przez Arabów w XI wieku, nazywany – gorzkim ziołem. Do celów zdrowotnych wykorzystujemy liście, korzenie, jak i całą roślinę, zależnie od przeznaczenia.
Właściwości: działa przeciwcukrzycowo obniżając indeks glikemiczny potraw i wchłanianie cukrów, zapobiega otyłości działa moczopędnie, działa wspomagająco przy chorobach nerek i dnie moczanowej, wzmacnia odporność, mleczko z łodygi łagodzi brodawki i kurzajki, działa żółciopędnie i przeciwkamiczo, wspomaga trawienie, obecna w mniszku inulina ogranicza łaknienie, działa przeciwnowotworowo, reguluje pracę jajników i cykle miesiączkowe.
Spożycie: Liście i kwiaty zbieramy wczesną wiosną, zanim przekwitną. Korzenie natomiast zbieramy jesienią. Mniszek możemy stosować na surowo. Liście i kwiaty doskonale nadają się jako dodatek do sałatek. Świeże mleczko wyciśnięte z łodyg służy do smarowania zmian skórnych.
Z suszonych roślin najczęściej sporządzamy napary z liści lub kwiatów. Napar z korzenia wymaga zalania go na noc zimną wodą, a dopiero rano poddawać obróbce cieplnej.
Innym ciekawym sposobem na wykorzystanie mniszka jest ocen mniszkowy – świeże liście, korzenie i kwiaty zalewamy octem jabłkowym. Zamykamy szczelnie i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym okresie przecedzamy i mamy ocet do sałatek.
Kolejnym produktem z mniszka jest syrop – ok. 200g suszonych kwiatów i liści zalewamy 3 litrami wody i gotujemy na małym ogniu ok 20 minut. Następnie odstawiamy na noc, a rano przecedzamy i odciskamy. Dolewamy 1,5 l miodu i podgrzewamy jeszcze przez 5 minut. Dodajemy 6 łyżek soku z cytryny lub octu jabłkowego i rozlewamy do butelek. Syrop ten idealnie sprawdza się przy kaszlu, dolegliwościach układu oddechowego i pokarmowego.
Podobnie do syropu przyrządzamy „miód” mniszkowy – ok. 500 koszyczków kwiatowych zalewamy 1 litrem zimnej wody, dosypujemy 1kg cukru i dodajemy sok z 1 cytryny. Całość podgrzewamy na małym ogniu przez ok 1,5 godziny, często mieszając. Zostawiamy do ostygnięcia i przekładamy do szczelnych słoików/weków.
Ostatnim ze przetworów mniszkowych jest wino. Ma właściwości odtruwające, działa pobudzająco na układ trawienny, wspomaga pracę wątroby. Dodatkowo może być stosowane przy nieżytach jamy ustnej i gardła oraz profilaktycznie jako środek wzmacniający organizm.
Sposób przygotowania: 250 g kwiatów, 1 kg cukru, 2 litry wody oraz 50 g drożdży winiarskich. Wszystkie składniki należy wymieszać i zostawić na 3–4 tygodnie w ciepłym i ciemnym miejscu. Gdy kwiaty opadną na dno, wino zlewamy do ciemnych butelek. Pić po małym kieliszku trzy razy dziennie przed każdym posiłkiem.
Comments