top of page
Marta Tomaszkiewicz

Braies

Zaktualizowano: 19 lip 2020


Średniowieczna męska bielizna, nazywana w literaturze ‘braies’, ‘breies’, ‘breeks’ albo ‘breeches’, czyli GACIE 😉, w średniowieczu przybierała różne formy: od luźnych nogawek sięgających poniżej kolan po opinające „bokserki”. Ogólnie, im bardziej dojrzałe średniowiecze, tym krótsze i bardziej opięte stawały się gacie, by w połowie XV w. przybrać kształt znanych nam slipków.


Gacie były sznurowane w pasie, rolowane albo zapinane na pasek na wierzchu koszuli. Najczęściej wykonane były z lnu, w kolorze naturalnym lub bielone. Niekiedy jednak szyto bieliznę z wełny, co było użyteczne w zimę.

Co ciekawe, długie i luźne braies noszono nie tylko jako majtki. Na ikonografii można zauważyć, że niekiedy chłopi chodzili w nich na pole w upalne dni, a więc traktowali je jako odzież roboczą. Luźne nogawki podwiązywano sznurkiem do paska.

Noszenie gaci na wierzchu przez wyższe warstwy społeczne niż klasa pracująca fizycznie uważane było jednak za niestosowne - była to w końcu bielizna, która powinna zostać ukryta.

A KOBIETY?

Nie ma żadnych pewnych dowodów na to, że kobiety mogły nosić majtki. Niektóre znaleziska mogą rozbudzać wyobraźnię badaczy , nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, czy majtki (lub podobne konstrukcje) były powszechne – być może miały charakter ciekawostki i uważane były za ekstrawagancję. Niemniej niektórzy badacze przypuszczają, że z powodów praktycznych czy higienicznych kobiety mogły nosić coś w rodzaju braies.


Opr.: Marta Tomaszkiewicz, Agnieszka Jurgielewicz

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page